Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój – górska miejscowość turystyczna leżąca dosyć wysoko (pomiędzy 450-710 metrem n.p.m.), w dolinie Kwisy pomiędzy Kamienickim Grzbietem na północy i Wysokim Grzbietem na południu. Świeradów Zdrój leży niedaleko granicy z Niemcami i Czechami, niedaleko miast: Jelenia Góra, Zgorzelec, Szklarska Poręba. Stąd niedaleko także do niemieckiego Görlitz bądź Liberca w Czechach.

Świeradów Zdrój – to również miejscowość uzdrowiskowa, miejscowe zdroje z dodatkiem radonu oddziaływają na procesy enzymatyczne oraz przemiany komórkowe,wzmacniają tkankę nerwową i gruczoły wewnętrznego wydzielania. Leczy się tutaj choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego. Pierwszy budynek uzdrowiskowy – Dom Źródlany z XVIII-tego wieku spalił się i na jego miejscu, pod koniec XIX-tego stulecia wybudowano Dom Zdrojowy – jakim możemy sie zachwycać po dzień dzisiejszy. Ciekawostką jest unikatowa Hala Spacerowa – to przeszkolona, zadaszona hala o długości 80 m, o konstrukcji z modrzewia, dekoracyjnie zdobiona, z niedużą sceną, na której odbywają się liczne koncerty. W hali tej jest źródło z pijalnią wód (szczawy radonowo-żelaziste). W otoczeniu Domu Zdrojowego znajduje się, założony w tym samym czasie Park Zdrojowy.

Poza leczniczym charakterem Świeradów Zdrój to idealne położenie do wycieczek w Góry Izerskie. Leżący najbliżej wierzchołek to Izerski Stóg (1107 m) – znajduje się tam schronisko. Trafić na niego można jednym ze szlaków lub wjechać nowoczesną Koleją Gondolową, której dolny przystanek zlokalizowany jest w mieście. Kolej działa cały rok, przewożąc zimą narciarzy, a latem – turystów pieszych i rowerowych. Nieopodal Izerskiego Stogu położony jest czeski wierzchołek Smrek (1124 metrów). Stąd można iść dalej na wschód, na Halę Izerską do innego schroniska Chatki Górzystów.

Świeradów zimą zaprasza na narty. Dzięki kolejce gondolowej łatwo dotrzeć na Izerski Stóg, a tu na narciarzy oczekuje trasa narciarska o długości 2,5 kilometra, jeżeli jest taka konieczność to nartostrada jest sztucznie naśnieżana i oświetlona wieczorem. W okolicy nie brak też krótszych tras i stoków oraz łatwiejszych . Działa tutaj także wiele tras narciarstwa biegowego.

Więcej o atrakcjach Świeradowa przeczytasz TUTAJ.

Ostatnimi czasy Świeradów Zdrój a również Góry Izerskie stały się stolicą kolarstwa górskiego. Urządzonych jest tutaj wiele tras rowerowych, odbywają się konkursy downhill, MTB, maratony rowerowe bądź konkursy BMX.

Gdy ktokolwiek ma ochotę odwiedzić Góry Izerskie, jako bazę wypadową w nie powinien wybrać Świeradów. W mieście funkcjonuje mnóstwo restauracji i innych punktów gastronomicznych, a noclegi w Świeradowie Zdroju to bogata propozycja hoteli, apartamentów, domów wczasowych, pensjonatów. Nie zabraknie także ekonomiczniejszych pokoi i kwater.

Więcej informacji o Świeradowie i bogatą ofertę obiektów noclegowych znajdziesz na stronie: http://www.swieradow.pl

Pogoda
PIECHOWICE Pogoda
Polecamy:

Noclegi w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba Noclegi

Pokoje w Karkonoszach

Pokoje w Karkonoszach