Grzybowiec

Grzybowiec to niewysoki szczyt (714 m n.p.m.), ale najwyższy całego masywu leżącego między Sobieszowem, Jagniątkowem (dzielnice Jeleniej Góry) a Piechowicami. Na szczycie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Grzybowiec. Ponad 130 lat temu kompleks ten powstał jako Bismarckhohe – letnia rezydencja ówczesnego kanclerza Niemiec – Otto Bismarcka. W trakcie II Wojny Światowej przebywało tu dowództwo Luftwaffe.

Obiekt położony jest na szczycie, na leśnej polanie. Dookoła lasy i widok na najwyższe szczyty Karkonoszy – Śnieżkę, Szrenicę i Wielki Szyszak. Widać stąd również Zamek Chojnik i Kotlinę Jeleniogórską.

Najwięcej emocji budzą jednak opowieści o ukryciu w tej okolicy ogromnych skarbów III Rzeszy. Mówi się że mogą tu być ukryte „Bursztynowa Komnata” i „Złoty Pociąg” ze Skarbem Wrocławia oraz depozyt Centralnego Banku Rzeszy. Podejmowano wiele prób odnalezienia tych skarbów, podobno za rządów Józefa Oleksego powołano nawet specjalny zespól w składzie: Kołodko, Żelichowski, gen. Czempiński (UOP) celem poszukiwania skarbu, dużą rolę w tych poszukiwaniach odegrał Podsibirski. Jak dotąd niczego nie znaleziono – ale co jakiś czas legenda „Złotego Pociągu” jest podnoszona.

Jak dojść na Grzybowiec?

Żółtym szlakiem z Piechowic - Cichą Doliną - czas przejścia około 1,5 godziny.

Galeria

Lokalizacja

1 wyświetlenie w 2024r.
Łącznie 260 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0