Wielki Szyszak w Karkonoszach.

  • location_on Wielki Szyszak w Karkonoszach

Wielki Szyszak (1509 m. n.p.m.) to drugi, biorąc pod uwagę wysokość, wierzchołek – zaraz po Śnieżce (1602 m n.p.m.) – po naszej stronie Karkonoszy. Wielki Szyszak położony jest w zachodniej części Śląskiego Grzbietu, niedaleko Śnieżnych KotłówŚmielca oraz Łabskiego Szczytu. Nazwa Wielki Szyszak, do określenia tego szczytu, pojawiła się dopiero od zakończenia II Wojny Światowej, poprzednia nazwa to Wielkie Koło, a Wielkim Szyszakiem był szczyt współcześnie nazywany Śmielec (1424 m n.p.m.). Zarówno Czeskie jak i niemieckie nazwy wierzchołków nie zostały zmienione – odpowiednio: Śmielec to niemiecki Große Sturmhaube, czeski Velky Šišak, a Wielki Szyszak to niemiecki Hohe Rand, czeskie Vysoké Kolo.

Wierzchołek zbudowany jest z karkonoskiego granitu i pokrywa go gołoborze. Wprawdzie, nie wiedzie na niego żaden szlak turystyczny, mimo to można do niego dojść od wschodniej strony po drodze wykonanej z kamiennych płyt – drogę tę ufundował ród Schaffgotschów. W 1888 r., aby upamiętnić zjednoczenie krajów niemieckich, na szczycie ustawiono pomnik cesarza Niemiec Wilhelma I – kamienna piramida z wyrytą literą W i posąg orła. Niestety, obecnie monument ten jest zrujnowany. Wierzchołkiem biegnie polsko-czeska granica.

Jak dojść na Wielki Szyszak?

Aby dojść na Wielki Szyszak z Piechowic należy iść niebieskim szlakiem Pod Wielki Szyszak, a stamtąd na szczyt. Wędrówka zajmie trochę ponad 3 godziny. Warto z Wielkiego Szyszaka iść dalej na zachód i zobaczyć Śnieżne Kotły.

Galeria

Lokalizacja

serce Twoje ulubione obiekty 0