Zamek Chojnik koło Piechowic.

  • location_on Jelenia Góra Sobieszów
  • phone 757 556 394

Zamek Chojnik na szczycie wzgórza Chojnik położonego na terenie Sobieszowa, między Piechowicami a Zachełmiem. To najbardziej znane pozostałości zamku na Dolnym Śląsku. Do zamku wiodą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki odwiedzić, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik zbudowany został w XIV stuleciu przez księcia Bolka Drugiego jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany dla turystów. Zwiedzający zamek mogą postrzelać z kuszy, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz i wspiąć się na wieżę zamkową, skąd rozpościera się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy – O Złoty Bełt Chojnika. W murach zamku znajduje się schronisko turystyczne – 30 miejsc noclegowych, bar ze staropolskim jadłem. W sezonie wakacyjnym można kupić pamiątki na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Jak dojść do Zamku Chojnik?

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Szklarska Poręba – Karpacz. Zamek znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym, należy również uwzględnić konieczność zapłacenia za wstęp na obszar parku.

Przypominamy, że opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Turyści odwiedzający tę atrakcję są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą - na rzecz PTTK zarządzającego Zamkiem Chojnik.

Aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Zamek Chojnik - dziedziniec

Widok z wieży

 

Galeria

Lokalizacja

2 wyświetlenia w 2024r.
Łącznie 405 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0