Zamek Chojnik

Zamek Chojnik

Zamek Chojnik na szczycie wzgórza Chojnik położonego na terenie Sobieszowa, między Piechowicami a Zachełmiem. To najbardziej znane pozostałości zamku na Dolnym Śląsku. Do zamku wiodą dwa szlaki, zarówno dla amatorów pieszej wędrówki, jak i rowerzystów. Ci pierwsi mogą w trakcie wspinaczki odwiedzić, znajdującą się na szlaku, tzw. Jaskinię Przemytników.

Zamek Chojnik zbudowany został w XIV stuleciu przez księcia Bolka Drugiego jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Kolejnym właścicielem zamku był ród Schaffgotschów, który dokonał przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu potężnego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą Schaffgotschów. Po pożarze, zamek nie został odbudowany, obecnie jest udostępniany dla turystów. Zwiedzający zamek mogą postrzelać z kuszy, posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz i wspiąć się na wieżę zamkową, skąd rozpościera się malownicza panorama Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które co roku, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy – O Złoty Bełt Chojnika. W murach zamku znajduje się schronisko turystyczne – 30 miejsc noclegowych, bar ze staropolskim jadłem. W sezonie wakacyjnym można kupić pamiątki na poustawianych w pobliżu schroniska straganach.

Jak dojśc do Zamku Chojmik?

Chętni do zwiedzania zamku powinni kierować się z Jeleniej Góry do południowej dzielnicy miasta, Sobieszowa, leżącego na trasie Szklarska Poręba – Karpacz. Zamek znajduje się na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym, należy również uwzględnić konieczność zapłacenia za wstęp na obszar parku.

Zamek jest czynny:

  • Miesiące: I, II, III, XI, XII: w godz. 10.00 - 16.00, ostatnie wejście 15.30.
  • Miesiące: IV, V, IX, X - 10.00 - 17.00, ostatnie wejście 16.30.
  • Miesiące: VI, VII, VIII - 10.00 - 18.00, ostatnie wejście 17.30.

Ceny biletów:

Od dnia 01.02.2020.

Bilety indywidualne

  • bilet normalny: 7 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł

W przypadku grup zorganizowanych powyżej 15 osób

  • bilet normalny: 6 zł
  • bilet ulgowy: 4 zł

Jeżeli grupa będzie prowadzona przez przewodnika sudeckiego

  • bilet normalny: 5,40 zł
  • bilet ulgowy: 3,60 zł

Przypominamy, że opłata za zwiedzanie Zamku Chojnik jest niezależna od opłaty wstępu na teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Turyści odwiedzający tę atrakcję są zobowiązani uiścić dwie opłaty: jedną na rzecz Karkonoskiego Parku Narodowego, drugą - na rzecz PTTK zarządzającego Zamkiem Chojnik.

Aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Zamek Chojnik - dziedziniec

Zobacz panoramę

Widok z wieży

Zobacz panoramę

 

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00